po út st čt so ne
18192021222324
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
Stínadla

Minehawa

8. oddíl, středisko Kopřivnice

Vánoční oddílovka
Vánoční oddílovka Příchod svátků vánočních jsme jako vždy oslavily společně v oddílovém kruhu. Nechyběly koledy, cukroví, dárečky, tradiční i netradiční zvyky, bramborový salát, příjemná atmosféra, dokonce ani vyhodnocení bodování a další krok v celoroční hře.
Střediskový bazén
Střediskový bazén V sobotu 6.12. se sešlo celé kopřivnické středisko na krytém bazéně v Kopřivnici. Bohužel z našeho oddílu se moc členů nesešlo, ale i přes tak malou účast jsme si to užily, získaly jsme další klíč do celoroční hry a vyzkoušely novou vířivku, která byla v nově zrekonstruovaném bazénu přístupná. Společně s ostatními jsme si zahráli vodní ovečky a pak šli spokojeně domů.
Filmový večer
Filmový večer Chladný podzimní večer jsme si zpříjemnili promítáním zajímavých filmů v závišické klubovně. Jednalo se již o pátý ročník této akce, letos byla na téma "Cesta za štěstím". Na toto téma jsme si zahráli pár her, popovídali si o tom, co pro každého z nás znamená štěstí a nakonec jsme svá přání a touhy napsali na létající lampion štěstí, který jsme poté vypustili do nebe. Během tohoto večera jsme zhlédli celkem tři filmy: Vzhůru do oblak, Kráska a zvíře, Jak vycvičit draka 2. Stihli jsme si také uvařit výtečnou večeři v podobě langošů, a pokročili jsme v celoroční hře.
Drakiáda
Drakiáda Podzimní typickou akcí je drakiáda, která se letos uskutečnila na stejném místě jako předchozí roky, a to na louce mezi Kopřivnicí a Štramberkem. Počasí bylo "přímo šité na míru" pro tuto akci - krásně svítilo sluníčko a dostatečně foukal vítr, což byly příznivé podmínky pro vzlétnutí draků do oblak. Během pouštění draků se stihlo zahrát i pár her, takže jsme měli možnost se pořádně vyřádit. Před odchodem domů proběhlo ještě vyhlášení, na kterém došlo k předání diplomů a odměn.
Zahajovačka
Zahajovačka Touto každoroční akcí zahajujeme náš oddílový rok, a letos tomu nebylo jinak. Nejprve jsme se sešli ve svých klubovnách, kde jsme přivítali nováčky, navzájem se seznámili a využili svou kreativní mysl k vytvoření družinových praporů. Poté jsme se přesunuli do Kopřivnice do skautského centra Vanaivan, kde se odehrávala tradiční skautská pouť. Měli jsme například možnost zalozit si po lezecké stěně, střílet do terče pomocí luku a šípu či vzduchovky a nebo si vyrobit nějakou drobnost z marcipánu.
Hvězda
Hvězda Na konci prázdnin skautky ze Závišic a okolí a jejich kamarádky nezahálely a společně se setkaly na několikadenním pobytu s Eliškou Přemyslovnou, díky které jsme se zúčastnily královského lovů, stavěly strážní věže, vyráběly a zdobily hrady, hledaly tajnou schránku s pečetidlem, stavěly středověké města nebo třeba těžily stříbro. Závěrečným vyvrcholením a odměnou pro nás byl královský bál s hostinou a tancem. Kromě mnoha her jsme si také batikovaly tašky a k nim si vyráběly brože, zkoušely jsme domácí výrobu pribináčku a nutely (moc chutné), rovněž jsem navštívily Záchrannou stanici pro ohrožené živočichy v Bartošovicích, kde pro nás měl pan Kašinský připravené povídání a také nám ukázal venkovní expozici živých zvířat a vodní model řeky Odry. Během her jsme se dozvěděly o třídění odpadů, zdravovědě, květinách, zvířatech, zkusily si luštit šifry, rozdělávat oheň a vázat uzly. Velké poděkování patří Obecnímu úřadu za pomoc a spolupráci a panu Hyvnarovi za poskytnutí ubytování na statku.
SAFARI tábor
SAFARI tábor Letošní tábor byl téměř rodinný, ale i přesto jsme si ho užili jak se patří.
Hned na začátku jsme se seznámili s Šaman-alláhem a jeho kmenem a slíbili jsme, že jim pomůžeme zbavit se pytláků, kteří hubili zvířata v jeho kraji. A tak jsme se po celý tábor setkávali s různými zvířaty (krokodýl, slon, opice, lev, had, pavouk, gepard) a plnili u nich nejrůznější úkoly, ti nám na oplátku dávali kousíčky mapy, které jsme posléze předali našemu novému příteli Šaman-alláhovi a jeho kmenu a ten nám s díky předal mapu k pokladu.
Závěrečná oddílovka
Závěrečná oddílovka Závěr oddílového roku jsme společně oslavily v Závišicích, na začátku jsme si všechny napsaly věnování do zápisníků, poté jsme šly hrát hry a lovit zebru, která, těm co jedou na tábor, rozdala letenky na safari výlet, posléze jsme si upekly hady, vyhodnotily celoroční bodování a vyhodnotily tři nejlepší děvčata z každé kategorie, na závěr jsme se nadlábly dvěma dorty, vyfotily společnou fotku a rozloučily se v očekávání, že se všechny potkáme buď na táboře, nebo na zahajovačce v září.
Den spolků
Den spolků Den spolků se letos konal poprvé a to na fotbalovém hřišti na Bařinách ve Štramberku.
Na programu byly prezentace jednotlivých spolků, od divadelníků, hasičů, holubářů, Orlů, judistů, kynologického spolku až po nás, skauty. Veřejnost si mohla prohlédnout fotky, kroniky, poháry a podobně.
Náš oddíl si připravil jako aktivitu bungeerunning, kde se vydováděly jak děti, tak i rodiče.
Pašeráci
Pašeráci Tradiční středisková hra Pašeráci se konala jako vždy ve Štramberku. Na začátku se vysvětlily pravidla a pak už se jen běhalo a taky se nakupovaly a pašovaly vršky. Na konci se vyhlásili vítězové a všichni byli odměněni.
Výprava na Javorník
Výprava na Javorník Výprava na Javorník, kdy vyšlo hezky počasí a my se mohli protáhnout a podívat se na širé okolí z nové rozhledny.
Dřevotříska
Dřevotříska Před mnoha a mnoha lety zde žila spousta strašidel, strašidýlek, skřítků a dalších nadpřirozených bytostí. Bylo zde jejich království a všichni zde žili v klidu a míru. Až jednoho dne přišli do kraje lidé a většina strašidel se odstěhovala do vysokých hor daleko odtud. Několik strašidel zde však zůstalo. Od krále dostali za úkol hlídat a střežit tajemství všech skřítků a strašidýlek. Pokud se však v kraji najdou lidé, kteří na ně věří, mohou o sobě strašidýlka dát vědět a nechat je projít strašidelnou zkouškou.
Právě vy jste byli vybráni strašidelným kongresem jako nejlepší kandidáti. Pokud jste šikovní a máte pro strach uděláno, bude pro Vás tato zkouška hračkou. Čeká na vás mnoho úkolů od kouzelných patronů – nikdy nevíte, kdy a kde se úkol zjeví, buďte připraveni. Pokud splníte všechny úkoly, bude na vás čekat veliká odměna.
Výprava na Ivančenu
Výprava na Ivančenu V posledních dnech 2. světové války popravili nacisté řadu členů Slezského odboje a mezi nimi také pět skautů z 1.oddílu Ostrava. Stalo se tak mezi 24. dubnem a 2. květnem 1945 v polském Těšíně. V říjnu dalšího roku pak na Ivančenu vystoupali skauti z 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy a přinesli první kameny. Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové i obyčejní lidé a nosili s sebou kamínky i balvany, ze kterých pomník narůstal. Ivančena se stala symbolem odboje proti nesvobodě a i když komunisté chtěli pochody k ní zakázat, nikdy se jim to nepovedlo. Mohyla v sobě nese nejen dramatický osudový příběh, ale stala se také výmluvnou symbolikou. Dnes zabírá asi 40 metrů čtverečních a 195 metrů krychlových. Sahá do výšky 4 metrů.
Ani letos tomu nebylo jinak a i přes nepřízeň počasí jsme se vydali hromadně uctít památku padlých skautů.
ZdravoOddílovka
ZdravoOddílovka V sobotu 5. dubna se ve štramberské klubovně uskutečnila oddílovka s tématem - Zdravověda. Děti měly možnost naučit se různé druhy obvazování, ošetřování i transportování zraněných osob. Zkusily si nepřímou srdeční masáž na figuríně a v mezičase zahrály pár zábavných her. Nakonec si vyzkoušely ošetřit starší skautky a mohly jít s hlavou plnou zážitků a nových informací domů.
Vyrábění na Velikonoční skautské kuřátko
Vyrábění na Velikonoční skautské kuřátko Program této oddílovky byl zaměřen na výrobu velikonočních výrobků na charitativní akci s názvem "Velikonoční skautské kuřátko". Již tradičně tato oddílovka proběhla v závišické klubovně, kde se sešlo poměrně dost skautek a světlušek. Během odpoledne stihly vyrobit mnoho výrobků s velikonoční tématikou jako zajíčci, vajíčka, perníčky, a další.
Jarní chalupa
Jarní chalupa Jarní chalupa letos proběhla na faře v Pohoři u Oder, kterou jsme obývali společně s 5. oddílem Štramberských rytířů a dolníma skautama ze Štramberka.
Chalupa byla ve stylu expedice a to konkrétně výstup na nejvyšší horu. Během celé chalupy jsme se učili různé dovednosti, které jsme poté mohli praktikovat při výstupu, jako například rozdělávání ohně, uzlování, zdravověda, orientace mapy a další, a za plnění úkolů jsme postupně získávali mapu. Taky jsme lovili mamuta, vyzkoušeli jsme si jídelní olympiádu, jako je přenášení lentilek brčkem, stavění největší věže z piškotů a marmelády, lovení rybiček z vody a podobně. A nebyla by to správná jarní chalupa bez výpravy, kdy jsme navštívili bobovou dráhu v Tošovicích.
Maškarní ples
Maškarní ples Ani letos nechyběl tradiční rej masek, tentokrát na téma Šmoulové.
Tříkrálová sbírka
Tříkrálová sbírka Dobročinnou akci Tříkrálová sbírka pořádá každoročně Charita Česká republika. Výtěžek sbírky je určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí a to zejména v regionech, kde sbírka probíhá. Nejméně desetina výnosu sbírky je každoročně určena také na humanitární pomoc do zahraničí.
I my jsme se opět přidali a vyrazili koledovat do ulic a to 8. ledna v Závišicích a 10. ledna ve Štramberku. Všem koledníkům a hlavně přispívajícím děkujeme.