po út st čt so ne
18192021222324
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
Stínadla

Minehawa

8. oddíl, středisko Kopřivnice

Betlémské světlo
Betlémské světlo Jako každý rok přivezli i letos skauti do Česka vánoční plamínek Betlémského světla. Světýlko je zažehnuto v Betlémě, odkud se přesouvá do Vídně, a posléze je rakouskými skauty předáno skautským delegacím z celé Evropy.
I my jsme na Štědrý den rozdávali tento plamínek.
Vánoční schůzka
Vánoční schůzka Klasická vánoční schůzka proběhla společně se štramberskýma klukama, kdy jsme přivítali vánoční čas, zahráli jsme si hry, vyhodnotili bodování, nechyběly ani vánoční zvyky a bramborový salát. Nakonec jsme si rozdali dárečky a poděkovali Ježíškovi prskavkama a koledou.
Oddílovka
Oddílovka Měsíc listopad jsme společně zahájily oddílovkou, na které jsme si zopakovaly získané vědomosti o přírodě, zahrály si hry a bojovku Ekosystémy, zkusily jsme si uvařit punč a společnými silami vytvořily družinové dýně, které nám ozdobí schůzky a zachytí tak podzimní atmosféru.
Drakiáda
Drakiáda Co by to byl za podzim, kdybychom nešli pouštět draky. S touto myšlenkou se sešli štramberští a kopřivničtí skauti na louce u Váňového kamene, aby se mohli při nedělním odpoledni vydovádět. Počasí bylo krásné na pohled, bohužel vítr drakům moc nepřál. To skauty ale nijak nerozhodilo, a tak běhali po louce jak diví. Nechyběla ani hra a závěrečné vyhodnocení toho, jak se všichni snažili, ať už v pouštění, tak v samotném vyrábění draka.
Zahajovačka
Zahajovačka Opět začal nový oddílový rok, který jsme náležitě zahájily tradiční zahajovací schůzkou. Každá družina se sešla ve své klubovně, ve které se domluvila na termínech pravidelných schůzek a na dalších organizačních věcech.
Poté jsme vyrazili do Kopřivnice do skautského centra Vanaivan, kde tento ten probíhala Skautská pouť. Programem této pouti byly různé atrakce, jako například horolezecká stěna, střílení z luku, výroba svíček a mnoho dalších.
Letní skautský tábor
Letní skautský tábor Letní skautský tábor jsme prožily společně s 1. oddílem střediska Štramberk ve vojenském prostoru Libavá, na tábořišti v Norberčanech.
Hned ze startu jsme se dověděli, že jsme ztroskotali na pustém ostrově a stali se z nás trosečníci, a abychom přežili, museli jsme si vyrobit různé zbraně, přístřešky, lodě a vory, oděvy, svíčky, museli jsme si také přefiltrovat vodu, najít po okolí ovoce a zeleninu, ulovit zvěř, postavit políčko a zasadit si do nich semínka a tak dále. Celý pobyt nám znepříjemňovaly „temné síly“, které obývaly ostrov a které nám v prvních dnech unesly našeho průvodce – námořníka. Tomu se však později povedlo uprchnout společně s dalšími třemi zraněnými uprchlíky, které jsme ošetřili, a oni pak odpluli na své improvizované lodičce, aby nám zajistili pomoc. Záchranná služba dorazila s veškerými zásobami až poslední večer při závěrečném ohni a my jsme tak mohli přes noc načerpat sílu na cestu zpět domů.
Nechyběla ani výprava, kdy jsme se vydali na bývalé skautské tábořiště do Heroltovic a zároveň velcí skauti a skautky byli vysláni na výsadek, kde měli za úkol udělat hromadný dobrý skutek, povyměňovat předměty a vrátit se zpět do tábořiště.
Závěrečná oddílovka
Závěrečná oddílovka Jak už je zvykem, oddílový rok jsme zakončily tradiční závěrečnou oddílovkou, kdy nás navštívilo chudé obyvatelstvo příměstských slumů z Brazílie a děvčata měla za úkol je nasytit a za odměnu si s nimi zahrát národní sport – fotbal. Poté jsme se pomocí Transsibiřské magistrály přemístily do Ruska, kde nám ruští spoluobčané předali zašifrovanou zprávu v azbuce a k ní mapku, díky které jsme se dostaly na Sibiř k propasti Jamal, odkud jsme vykopaly poslední klíč a GPS souřadnice, které nás zavedly až k pirátské truhle. Tam jsme využily všechny klíče, které jsme po celý oddílový rok nasbíraly, a čekal na nás poklad.
Poté se vyhodnotilo celoroční snažení děvčat a s příslibem účasti na táboře a na zahajovačce jsme se rozloučily.
Slavnostní otevírání vyhlídky
Slavnostní otevírání vyhlídky V minulých měsících proběhla výstavba vyhlídky u myslivecké chaty na Libhošťské Hůrce v Závišicích. Vyhlídka byla zdárně dokončena a slavnostně otevřena za doprovodu závišických obyvatel a skautek z oddílu Minehawa.
Po slavnostním ceremoniálu jsme se přesunuly v celoroční hře až do Grónska, kde jsme mohly navštívit eskymáky, kteří nám za splnění úkolů předali zmrzlou kostku, ve které byl ukryt klíč.
Dřevotříska
Dřevotříska Akce zaměřená na rozvoj schopností a dovedností našich světlušek a skautek letos proběhla na faře v Rybím, kde jsme měly možnost setkat se s piráty.
Na začátku, před velkou plavbou jsme musely získat suroviny na přežití, poté jsme se nalodily a vydaly se přes Egypt, kde jsme musely získat klíč od mumie slavného piráta, až na Madagaskar, kde jsme musely uzmout klíč domorodým ženám. Taky jsme si procvičily znalosti táboření, kdy jsme si postavily stany (skautky dokonce s handicapem), zdravovědu, kdy skautky musely ošetřit namaskované světlušky, přírodu, kde jsme podle obrázků přiřazovaly názvy, orientaci, kdy jsme se s GPS vydaly na průzkum a nechyběly ani uzly.
Ivančena
Ivančena Ivančena (925 m n. m.) je kamenná mohyla v Beskydech mezi Malchorem a Kykulkou pod vrcholem Lysé hory vystavená na památku popravených skautů účastnících se protinacistického odboje.
Ani my si nenechaly tento výšlap ujít, a co víc, počasí nám po tolika letech konečně přálo. Kromě tradiční mše, slavnostního ceremoniálu a společné fotky nás čekalo další získání klíče k celoroční hře.
Velikonoční skautské kuřátko
Velikonoční skautské kuřátko Letos jsme se ve dnech 2. – 3. dubna opět zapojily do celostátní sbírky „POMOZTE DĚTEM“. Ve dnech sbírky jsme před Obecním úřadem v Závišicích rozdávaly za příspěvek do kasičky námi vyrobené perníčky, malovaná vajíčka, kuřátka ve skořápce, zajíčky na špejli a další.
Tato akce byla velice úspěšná, podařilo se nám vybrat 2 662 Kč. Výtěžek z této sbírkové akce putuje na podporu dětí a mládeže, které jsou postižené, zanedbávané či ohrožené.
Děkujeme všem, kteří přispěli!!!
Vyrábění na "Velikonoční skautské kuřátko"
Vyrábění na "Velikonoční skautské kuřátko" Akce Velikonoční skautské kuřátko alias Pomozte dětem se v našem oddíle stalo tradicí. A aby bylo co prodávat, je nutné to vyrobit. Proto se ochotné světlušky a skautky sešly v závišické klubovně a společně vyrobily pár dekorací, které nejen zkrásní domov, ale také pomohou dětem, které nemají v životě tolik štěstí. Při této příležitosti jsme si zahrály pár her abychom se mohly lépe soustředit a nesmíme také zapomenout na posun v celoroční hře, ve které jsme dobyly Francii.
Jarní chalupa 2. část
Jarní chalupa 2. část Pokračování fotek z Jarní chalupy 2015.
Jarní chalupa
Jarní chalupa Jarní chalupa letos proběhla ve skautské klubovně v Olomouci, kterou jsme obývali společně s 5. oddílem Štramberských rytířů a dolníma skautama ze Štramberka.
Na chalupě jsme byli součástí vědeckého výzkumu, který vynalezl stroj času a my ho testovali. V pátek večer proběhlo testování jednotlivých členů, na základě výsledků byli členové rozřazeni do skupin.
Sobota proběhla v domorodém stylu, kdy ráno jsme museli ulovit velkého bílého medvěda a kožich z něj darovat stařešinovi kmene. Poté jsme si vyzkoušeli modelování z hlíny. Při obědě ovšem nastal zvrat a někdo otrávil stařešinu, odpoledne jsme tento zločin vyšetřovali a pachatele odhalili. A abychom měli nějakou doloženou památku z té doby, obkreslovali jsme nástěnné malby.
V neděli jsme se přesunuli do doby křižáků. Papež nám zadal úkol – nalézt posvátný kalich. První jsme se ale vydali na mši do krásné katedrály. Poté na náměstí probíhalo pátrání s úspěšným koncem, kalich jsme získali. Při cestě do klubovny jsme se zastavili v přírodovědném muzeu, které bylo velice povedené, vše jsme si mohli osahat, očuchat a hlavně se trochu vzdělat.
V pondělí nastala nějaká chyba a my se dostali zpět – do doby antické. Ráno bylo zahájeno zapálením olympijského ohně a do oběda probíhaly různé disciplíny, např. skok do dálky, přetahování lanem, běh, střelba atd. Odpoledne jsme si vyzkoušeli zahrát divadlo, které v té době bylo velmi populární, a poté jsme utíkali před Mínotaurem z bludiště. Ještě ten večer jsme se dostali do reality a vědci, kteří s námi po celou dobu cestovali a dohlíželi na nás, nás odměnili za dobře odvedenou práci.
V úterý už proběhl pouze úklid a cesta domů. Všichni jsme si to pořádně užili a už se těšíme na příští jarní chalupu.
Den sesterství
Den sesterství Den sesterství je mezinárodní svátek přátelství, který slaví skautky a skauti celého světa 22. února. Toho dne se narodili zakladatel skautingu, sir Robert Baden-Powell a jeho žena Olave Baden-Powell. Tento den nám skautům má připomínat, že je nás na světě hodně a i přesto jsme si všichni rovni, bez ohledu na národnost, barvu kůže či věk. Proto i my tento svátek oslavily společně.